Chrapanie i OBS
Chrapanie pojawia się, gdy powietrze nie może przepływać swobodnie przez gardło. Spowodowane jest to zwężeniem w tylnej części jamy ustnej i nosa. Podczas snu napięcie mięśni gardła zmniejsza się. Dochodzi wówczas do ich rozluźnienia, podniebienie miękkie i języczek wibrują podczas wdechu i wydechu, pojawia się głośny dźwięk chrapania.
Chrapanie spowodowane jest częściowym zwężeniem, natomiast obturacyjny bezdech senny (OBS) czasowym, ale całkowitym zamknięciem drogi dla przepływającego powietrza. Rezultatem są powtarzające się przerwy w oddychaniu (bezdechy), podczas których chory próbuje zaczerpnąć powietrza.
Objawy choroby:
- chrapanie, zwłaszcza głośne, nieregularne i z przerwami
- nadmierna senność podczas dnia
- rano, po przebudzeniu chory jest zmęczony, niewyspany
- zaburzenia pamięci
- trudności w koncentracji
- poranny ból głowy
- mała wydajność w pracy
- zaburzenia potencji.
Ciężkie postacie obturacyjnego bezdechu sennego mogą prowadzić m.in. do nadciśnienia tętniczego, niemiarowej pracy serca i niedotlenienia mózgu.
Diagnoza
Diagnozę obturacyjnego bezdechu sennego ustala się za pomocą całonocnego monitorowania parametrów snu (badanie polismonograficzne -PSG). Badanie to polega na przypięciu kilku czujników, które monitorują:
- przepły powietrza przez nos i usta
- ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha
- wysyceniu krwi tlenem
- chrapanie.
Na podstawie wyniku badania, lekarz ustala rozpoznanie i proponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to pompa CPAP (wytwarzająca w drogach oddechowych dodatnie ciśnienie) lub aparat wewnątrzustny.
Gabinet współpracuje z NZOZ SEN-MEDIX zajmującym się diagnostyką i leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania.
Leczenie chrapania aparatem wewnątrzustnym
Aparat wewnątrzustny jest jednym z możliwych sposobów leczenia chrapania i OBS. Jest to małe urządzenie przypominające wyjmowany aparat ortodontyczny. Zakłada się go do snu, by uniemożliwić tkankom miękkim zapadanie się i tym samym zamykanie drogi dla powietrza. Prawidłowo wykonane i dopasowane mogą znacznie zmniejszyć chrapanie oraz zmniejszyć nasilanie i objawy OBS. Nieinwazyjny, bezbolesny sposób leczenia. Każdy aparat wykonanywany jest indywidualnie dla pacjenta. Miękki i komfortowy materiał, z którego wykonany jest aparat, ogranicza możliwość wystąpienia objawów ubocznych ze strony błony śluzowej, dziąseł i zębów. Aparat jest zaprojektowany tak, by umożliwiać ziewanie, połykanie, mówienie, a nawet picie bez konieczności zdejmowania aparatu.
aparaty wewnątrzustne (Krakowski Klearway)
www.sen-medix.pl
Tagi: Leczenie bezdechu, leczenie chrapania